12 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Uważasz, że oszczędzanie jest dla Ciebie za trudne? Nawet nie żartuj w ten sposób. W dzisiejszych czasach jest wiele prostych sposobów, żeby zaoszczędzić mniejsze kwoty pieniędzy, które w sumie mogą dać spore oszczędności. Oszczędzanie generalnie kojarzy się większości ludzi z wielkimi wyrzeczenia, rezygnacją z wszystkich planów oraz ograniczaniem komfortu swojego życia. “Jak mam oszczędzać, gdy ledwo wiążę koniec z końcem?” – tak mówią zazwyczaj osoby, które być faktycznie mają złą sytuację, ale nigdy nie znalazły skutecznego sposobu, żeby powiększyć oszczędności.

Pożyczaj książki z biblioteki

umysł podświadomość psychologia nawyki finansowe
pexels.com

Po co kupować książki, które po przeczytanie będą zbierały kurz na półkach, skoro można pożyczyć je bezpłatnie z biblioteki? Możesz również wymieniać się nimi z najbliższymi znajomymi. Wiem że w Polsce czytelnictwo nie jest zbyt powszechne jeśli weźmiemy pod uwagę ilość przeczytanych rocznie książek. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby to zmienić i zacząć się rozwijać również w tym kierunku.

Nie marnuj jedzenia

Nie ma chyba nic gorszego niż marnowanie jedzenia. Gdy kolejny tydzień z rzędu wyrzucasz połowę zawartości swojej lodówki, ponieważ skończyła się data ważności, spróbuj podczas kolejnych zakupów kupić mniejsze opakowania. Kupuj tyle, ile Ci jest potrzebne i miej pewność, że wszystko wykorzystasz. Jeśli kupisz zbyt dużo zamroź część zanim się zepsuje.

Dokup dodatkowy bagaż wcześniej

Wybierasz się w zagraniczną podróż lub do pracy i wiesz, że w torbie masz znacznie więcej niż powinieneś? Wykup dodatkowy bagaż wcześniej, ponieważ na lotnisku przed samym wylotem zapłacisz za to o wiele więcej. Podobnie za zafoliowanie bagażu chroniące go przed zniszczeniem albo zalaniem.

Kup filtr wody

Filtrowanie wody z kranu może przynieść Ci spore oszczędności szczególnie, gdy kupujesz dużo butelkowanej wody. W ten sposób dbasz również o środowisko. Nie produkujesz kolejnych dziesiątek kilogramów plastikowych odpadów rocznie.

Weź szczepionkę

Zaszczepienie się na chorobę ma dwie najważniejsze korzyści: będąc zdrowy nie będziesz musiał brać wolnego pracy i tracić pieniędzy. Oszczędności wzrosną również, gdy nie będziesz musiał ich wydawać na drogie lekarstwa.

Wytresuj swojego psa

Takie treningi są stosunkowo proste i nie zajmują wiele czasu każdego dnia. Wytresowany pies nie będzie też stale niszczył Twoich mebli, butów czy podłogi. Zaoszczędzisz więc pieniądze. Będziesz miał mniej problemów, które stwarza zwierze.

Kupuj jakość nie ilość
monety banknoty euro
flickr.com

Dobrej jakości buty wytrzymają kilka lat, gdy tanie mogą nie przetrwać tygodnia i na dłuższą metę stałe zakupy będą kosztowały cię więcej. Pamiętam, gdy kiedyś kolega z klubu przyszedł na trening w tanich butach do biegania i po pierwszym skoku…odpadła mu podeszwa. Taniej nie znaczy, więc oszczędniej. Oczywiście w druga stronę przepłacanie za promowaną markę nie ma sensu, jeżeli cena nie jest adekwatna do produktu.

Naucz się mówić “Nie”

Mówiąc samemu sobie “nie” to najlepszy sposób do oszczędzenia pieniędzy. Odmówienie sobie każdorazowego kupna batonika przy kasie w supermarkecie może zaoszczędzić Ci kilka złotych. W skali roku taka decyzja da kilkaset złotych oszczędności. Zadbasz swoje zdrowie i samopoczucie bez huśtawek emocjonalnych powodowanych skokami poziomu cukru we krwi.

Używaj linki do suszenia

Suszenie Twoich ubrać na lince lub rozstawianej suszarce przy grzejnika zamiast w elektrycznej suszarce to dobry sposób, żeby zaoszczędzić pieniądze na energii. Nie ma sensu przepłacać za taką czynność, która „zrobi się sama”.

Zabezpieczaj swoje mienie

sejf finanse bankowość blog pieniądze konta
pixabay.com

Bardzo łatwo kupić dobrej jakości zabezpieczenie do roweru, chroniące go przed kradzieżą. Dzięki temu unikniesz większej straty pieniędzy w dłuższym okresie czasu. Montując zabezpieczenia domu i samochodu możesz unikąć bardzo kosztownych kradzieży w przyszłości.

Używaj karty prepaid

Jest wiele atrakcyjnych ofert na telefony na kartę, które są o wiele tańsze, niż opcja na abonament. Dodatkowo nie masz żadnych zobowiązań i atrakcyjne modele telefonów również możesz kupić w atrakcyjnych promocjach. Bez wiązania się umową z operatorem, które powoduje, że nie możesz zmienić oferty na tańszą, gdy taka pojawi się na rynku.

Kupuj naprawione produkty

Wiele rzeczy wystawionych na sprzedaż po naprawie gwarancyjne jest również dobrej jakości. Kosztują mniej niż nowy produkt w sklepie więc możesz zaoszczędzić pieniądze. Wiele części samochodowych regenerowanych zgodnie z zaleceniami producenta nie ustępuje jakością nowym. Naprawiaj również samodzielnie zamiast kupować nowe. Często warto naprawić zepsutą rzecz niż od razu kupować nową. Na przykład warto iść do zegarmistrza wymienić baterię w ulubionym zegarku, zamiast kupować nowy zegarek.