Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Przywykliśmy już do używania kart płatniczych, wydawanych standardowo do większości kont osobistych na rynku. Większość z nas płacąc, na co dzień „plastikowym pieniądzem” nie zastanawia się nad tym, czym tak naprawdę różni karta debetowa od kredytowej. Choć obydwie mają wiele cech wspólnych, to jednak nie powinny być używane, na co dzień w ten sam sposób. Wynika to z wysokości opłat, które mogą być dla wielu klientów nieprzyjemnym zaskoczeniem. Wielu ludzi używa też różnych określeń dla swojej karty. Nie zawsze zgodnych z jej funkcjonalnością. Typu karta bankomatowa, do konta, itp. Dlatego zapraszam do zapoznania się z poniższym porównaniem oraz opisem obydwu typów kart.

Karta debetowa

monety banknoty euro
flickr.com

Prawie niemożliwe jest odróżnienie na podstawie wyglądu karty debetowej od kredytowej. Mają takie same wymiary i obydwa typy służą powszechnie do dokonywania płatności bezgotówkowych. Jeszcze kilkanaście lat temu był na to dość łatwy sposób. Mianowicie wszystkie karty płaskie były debetowymi, zaś wypukłe kredytowymi. Obecnie coraz więcej banków wydaje płaskie karty kredytowe, zaś popularne „debetówki” są najczęściej kartami wypukłymi. Choć zdarza się, że te drugie są oznaczone napisem „Debit”. Możliwym do odnalezienia po awersie karty, w okolicach logo organizacji płatniczej, która wydała dany plastik.
Karta debetowa jest najczęściej wydawana i przypisana do posiadanego konta bankowego. Do jej otrzymania nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków. Wystarczy samo otwarcie rachunku i chęć jej posiadania. Karta debetowa jest powiązana z posiadanym kontem i płatności obciążają bezpośrednio jego saldo. Podczas płatności debetówką korzystasz bezpośrednio ze zgromadzonych na rachunku środków.
Można przyjąć, że jej posiadanie będzie dla większości osób korzystniejsze od karty kredytowej. Gdyż często bez dodatkowych opłat, masz możliwość wypłat gotówki z sieci bankomatów, wpłat w wpłatomatach oraz dokonywania codziennych płatności.

Karta kredytowa

koszty pusty portfel długi debet
stoockphoto.se

Nieco trudniejsza do uzyskania i rozliczana na innych warunkach jest karta kredytowa. Wymagane jest udokumentowanie przez klienta dochodów w określonej wysokości. Stanowi ona nie jako połączenie karty płatniczej z możliwością zaciągania kredytu. Do jej posiadania nie jest wymagane konto osobiste, lecz podpisanie stosownej umowy z bankiem. Jest to forma umowy kredytowej, w ramach, której możesz korzystać z pieniędzy banku, których fizycznie nie posiadasz.

Tym samym masz możliwość dokonywania płatności niezależnie od stanu konta. Nie korzystasz z jego zasobów, lecz z pieniędzy na tzw. rachunku technicznym. Umowa z bankiem precyzuje, na jakich zasadach zadłużasz się używając karty kredytowej.
Najczęściej masz możliwość z skorzystania z tzw. okresu bezodsetkowego, pożyczając pieniądze bez kosztów. Jednak, jeżeli nie wywiążesz się z zapisów umowy i nie spłacisz określonej części zadłużenia w terminie, bank naliczy sobie z tego tytułu wysoką prowizję. Karta debetowa nie powinna służyć do wypłat środków z bankomatów. Jak również nie powinna leżeć, nie używana przez zbyt długi okres czasu. Jeżeli nie przestrzegasz tych zasad, bank może naliczyć sobie dość wysokie prowizje.

Plastikowy pieniądz zagościł na stałe w portfelach

W obecnych czasach posiadanie karty płatniczej jest już standardem. Tak jak większość Polaków, ja również nie wyobrażam sobie bez niej życia. Posiadając dostęp do gotówki w banku oraz mając możliwość dokonywania płatności w sklepach. Zarówno z użyciem kodu PIN, jak też ułatwiających życie metodą zbliżeniową. Banki dają nam możliwość wyłączenia tej funkcji, jeżeli ktoś obawia się o bezpieczeństwo środków. Dlatego wygodniej i bezpieczniej jest nosić z sobą kartę, niż gruby plik banknotów. Bez znajomości PIN i przy deaktywowaniu opcji zbliżeniowej, bardzo niewielu złodziei jest w stanie skorzystać z naszych pieniędzy. W przeciwieństwie do kradzieży portfela z papierowymi banknotami.