Jaki wybrać elektryczny czajnik energooszczędny?

Każdy producent zachwala zalety produkowanych przez siebie urządzeń, inwestując w reklamy bezpośrednie i inne formy marketingu. Na rynku energooszczędnych czajników elektrycznych znajdziesz urządzenia ze stali, plastiku, porcelany i szkła. Są to urządzenia, których używamy wielokrotnie codziennie. Zużywają energię elektryczną, której ceny ciągle rosną. Uszczuplają finanse w naszych budżetach domowych. Dlatego podpowiem, jaki wybrać elektryczny czajnik energooszczędny, aby ograniczyć zużycie prądu. Nie przepłacasz jednocześnie za logo i design.

Wybór czajnika do domu

karta debetowa kredytowa portfel pieniądze
pixabay.com

Czajnik jest przedmiotem, który najczęściej jest używany przez nas w domach. Dlatego już na etapie zakupu, możesz zadecydować się na energooszczędne urządzenie. Budowa i wydajność czajnika elektrycznego sprawiają, że gotuje mniejsze ilości wody, zdecydowanie szybciej, niż zwykłe płyty grzejne i indukcyjne. Pokonują pod względem ekonomii inne formy elektrycznego gotowania wody.

Który czajnik energooszczędny wybrać?

Ilość modeli i funkcji, jakie oferują producenci czajników elektrycznych, jest bardzo duża. Skupimy się jednak na najważniejszej z nich. Czyli niskim zużyciu prądu. Dlatego marka, wielkość, kształt i modny design, nie są w tym wypadku istotne. Zatem, jaki wybrać elektryczny czajnik energooszczędny? Wystarczy przy zakupie kierować się poniższymi zasadami.

  • Grzałka powinna być umieszczona w dnie czajnika elektrycznego albo możliwie jak najniżej. Umożliwia zagotowanie również małej ilości wody.
  • Płyta grzewcza, zamiast grzałki pozwala jeszcze efektywniej wykorzystać energię elektryczną. Pozwalając ogrzać taniej mniejszą ilość wody, w porównaniu z grzałką spiralną, która musi być cała zanurzona.
  • Warto pamiętać, że spiralne grzałki mają wyższą wydajność od większości płyt grzewczych. Dlatego gotowanie większych ilości wody w czajniku z grzałką spiralną będzie tańsze.
  • Czajnik wykonany z plastiku jest bardziej energooszczędny, od wykonanego z metalu, szkła albo ceramiki. Gdyż tworzywa sztuczne pochłaniają mniej ciepła w trakcie podgrzewania wody.
  • Jeżeli zdecydujesz się na czajnik metalowy, sprawdź w opisie produktu, czy został wyposażony w „termoizolację”. Ograniczającą nagrzewanie się obudowy i straty energii.
  • Rozsądny dobór mocy urządzenia pozwala na kolejne oszczędności. Elektryczny czajnik energooszczędny o mocy np. 2000 W, zużywa zwykle mniej prądy, od dysponującego mocą ok. 3000 W. Zwłaszcza przy gotowaniu mniejszej ilości wody.

Przydatne rozwiązania

Wielu producentów ułatwia swoim klientom eksploatację swoich produktów, wdrażając przydatne rozwiązania. Podstawowe, godne uwagi to miarka poziomu wody na obudowie. Pozwalająca dokładniej odmierzyć niezbędną ilość wody. Warto wspomnieć o płytach grzejnych pokrytych teflonem, które ograniczają odkładanie się kamienia. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dzwonek, sygnalizujący zagotowanie wody. Pozwalający uniknąć ponownego włączania czajnika na wrzątek.

Plastik króluje

Najtańsze modele są wykonane z plastiku. Jak każdy model, wymagają kilkukrotnego zagotowania i wymiany wody na początku użytkowania. Celem pozbycia się charakterystycznego zapachu i drobin materiałów, pozostałych po procesie produkcji. Czajniki elektryczne wykonane z metalu, uchodzą za najtrwalsze. W przeciwieństwie do szklanych i porcelanowych. Bardziej podatnych na rozbicia i wyszczerbienia, podczas nieostrożnej eksploatacji.

umysł podświadomość psychologia nawyki finansowe
pexels.com

Pamiętaj o usuwaniu kamienia

Możesz samodzielnie zwiększyć wydajność gotowania wody w czajniku elektrycznym. Regularnie czyść grzałkę, na której osadził się kamień. Domowy sposób, to zagotowanie wody z octem, która usunie osad. Aby pozbyć się potem charakterystycznego zapachy, trzeba dobrze umyć czajnik. Jak również zagotować w nim i wymienić wodę.