Koronawiusowy kryzys – jak chronić swoje finanse?

Światowa pandemia nowej wersji wirusa SARS, wstrząsnęła naszym życiem codziennym i gospodarką. Stopniowo zostały wyłączone różne zakłady pracy, a nawet całe branże. Wzrasta liczba bezrobotnych i firm, które zamykają albo zawieszają działalność. Nadeszła pandemia o zasięgu globalnym. Zatem jak chronić swoje finanse w czasie koronawiruswego kryzysu? Poznaj metody, które mogą sprawdzić się w takiej sytuacji. W niepewnych czasach odpowiednie zarządzanie pieniędzmi jest bardzo ważne. Zwłaszcza dla każdego, kto prowadzi swój budżet domowy. Gdyż pewnym jest, iż większość z nas odczuje efekty pandemii, w swoich portfelach.

Panikę zastąp rozsądkiem

Część mediów celowo chce wywoływać w społeczeństwie stan strachu, a nawet paniki. Krzykliwe nagłówki i wizje katastrofy, spowodowanej przez COVID-19, dobrze się sprzedają. Zwiększając liczbę odwiedzających serwisy internetowe i oglądających programy telewizyjne. Jednak podejmowanie decyzji finansowych pod wpływem stresu i emocji, kończy się zwykle fatalnie. Powodując straty w portfelu i budżecie domowym. Dlatego przypominam, że rozsądek i chłodna kalkulacja, pozwolą zminimalizować wpływ koronawirusowego kryzysu na nasze życie. Wydając pieniądze w sposób przemyślany, na produkty, które są nam naprawdę potrzebne.

umysł podświadomość psychologia nawyki finansowe
pexels.com

Czy robić zapasy produktów spożywczych?

Moim zdaniem warto posiadać w domu zapasy. Oczywiście tylko towarów, które posiadają długa datę przydatności. W przypadku produktów spożywczych, trzeba zadbać o ich właściwe przechowywanie. Brak dostępu moli spożywczych, temperaturę i odpowiednią wilgotność. Nie ma obecnie przesłanek do gromadzenia dużych zapasów. Moim zdaniem wystarczająca jest ilość żywności, na okres jednego do dwóch tygodni. Zjadana według najkrótszego terminu przydatności do spożycia. Następnie uzupełniana okresowo, w miarę potrzeb. Taki zapas pozwala spokojnie kontynuować akcję #zostanwdomu. Bez narażenia siebie i innych na koronawirusową infekcję.

Środki ochrony osobistej

Moim zdaniem i wielu ekspertów, noszenie rękawiczek i maseczki, zwiększa nasze bezpieczeństwo. Mniej cząsteczek wirusa wydostaje się na zewnątrz, z każdym oddechem. Jak również ograniczamy przenoszenie bakterii, na dłoniach. Dezynfekując ręce oraz rękawice, którymi dotykamy różnych przedmiotów. Dlatego tak istotne jest, ich noszenie w miejscach publicznych. W tym w sklepach, urzędach i na ulicach.

Poduszka finansowa

Posiadanie oszczędności, to kluczowa kwestia, którą porusza wielu świadomych ekonomistów. Jako naród jesteśmy pod tym względem w dość kiepskiej sytuacji. Prawie połowa Polaków deklaruje, że nie ma odłożonych środków na „czarną godzinę”. Na szczęście wielu z nas jest świadomych, konieczności posiadania poduszki finansowej. Pozwalającej przetrwać bez dochodów, przez dłuższy okres czasu. Od kilu miesięcy, a najlepiej około roku.
Osoby, które nie zbudowały jeszcze poduszki finansowej, mają na to jeszcze szanse. O ile ich firma nadal funkcjonuje i uzyskują dochód. Czas kwarantanny to dodatkowa motywacja, aby zacząć gromadzić oszczędności. W tym okresie wydajmy mniej na ubrania, wyjścia na miasto oraz rzeczy, które nie są produktami pierwszej potrzeby.

świnka skarbonka banknoty oszczędzenie pieniędzy
stockfotofree.com

Tnij zbędne wydatki

W kryzysowych czasach trzeba być elastycznym. Skupić się na zabezpieczeniu środków finansowych, na najbardziej niezbędne wydatki. Obejmujące przede wszystkim żywność, środki czystości i opłaty za media. Takie jak woda, ścieki, prąd, gaz, czynsz, itp. Warto ciąć zbędne wydatki, na towary luksusowe, oraz takie, bez których można się obejść. Obejmujące np. ubrania, kosmetyki, gadżety elektroniczne, itd. Posiadanie gotówki jest kluczowe w niepewnych czasach pandemii.