Lokata czy konto oszczędnościowe – co się bardziej opłaca?

Zaczynając oszczędzać i inwestować pieniądze, jesteśmy zmuszeni dokonywać określonych wyborów. Lokując pieniądze bezpiecznie, na pewno będziesz miał problem z podstawowym dylematem. Co się bardziej opłaca – lokata czy konto oszczędnościowe? Te bezpieczne produkty bankowe, powinny być pierwszym krokiem w budowaniu poduszki finansowej. Aby dowiedzieć się, który z tych dwóch produktów finansowych jest dla nas odpowiedni, najpierw musimy poznać podstawowe parametry lokaty i konta oszczędnościowego. Oczywiście zarówno jeden jak i drugi produkt mają swoje wady i zalety, o czym dowiesz się za chwilę.

Konta oszczędnościowe

monety oszczędzanie wzrost oszczędności
pexels.com

Konto oszczędnościowe najprościej powiązać ze zwykłym rachunkiem bankowym. W ten sposób bez problemu możemy kontrolować nasze finanse. Użytkowanie rachunków oszczędnościowych jest najczęściej bezpłatne. Dużą tego typu produktów, jest możliwość wpłaty środków, bez utraty naliczonych już odsetek. Trafiają się jednak, co jakiś czas okazje jak np. Rachunek Oszczędnościowy „Otwarte konto oszczędnościowe” od ING Banku Śląskiego. W ramach oferty specjalnej „Bonus na start” otrzymujemy oprocentowanie 3%. Jak na konto oszczędnościowe całkiem nieźle. Oferta skierowana generalnie do nowych klientów.

Lokaty bankowe

Zaletą lokat bankowych jest najczęściej wyższe oprocentowanie, w porównaniu z kontami oszczędnościowymi. Nie wymagają dużej wiedzy finansowej od klienta banku. W tym miejscu wypada mi przestrzec, przed lokatami strukturyzowanymi, które mogą prowadzić do strat i skupić się na klasycznych wersjach. Najczęstsze okresy lokowania środków finansowych, to 3, 6 oraz 12 miesięcy.
Są również minusy lokat w porównaniu z kontami oszczędnościowymi. Są nimi minimalna, wymagana kwota lokaty. Jak również, konieczność zamrożenia pieniędzy na wymaganą ilość czasu. Zerwanie lokaty przed końcem, oznacza zwykle utratę, naliczonych odsetek.

O bezpieczeństwie słów kilka

Obecnie środki finansowe zgromadzone w bankach są chronione na mocy ustawy. Pieniądze zarówno na lokatach bankowych, jak i kontach oszczędnościowych podlegają gwarancją ze strony BFG. W przypadku bankructwa, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek zwrócić ulokowane środki, ich posiadaczom. Ochrona obejmuje równowartość depozytów do 100 tys. euro.

Wybrać lokatę bankową czy konto oszczędnościowe?

skuteczne metody oszczędzania na żywności rachunki
pexels.com

Zarówno konta oszczędnościowe jak i lokaty bankowe, raczej nie przyniosą nam spektakularnych zysków. Jednak jak mówią „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Spokojnie można na początek wyszukiwać ciekawych ofert, które rzeczywiście, co jakiś czas się trafiają. Korzystać z podwyższonego oprocentowania i dodatkowych bonusów. Dlatego zamrażając środki na dłużej polecam wybrać lokatę bankową, w przeciwnym wypadku lepsze będzie konto oszczędnościowe. A jak Wy oceniacie oszczędzanie na kontach? Czy według Was lokaty mogą przynieść duży zysk? Czy macie jakieś inne bezpieczne sposoby na pomnażanie pieniędzy?