Oszczędzanie na ogrzewaniu – metody

Niestety w Polsce ciepłem możemy cieszyć się zwykle tylko przez okres 3 – 4 miesięcy w roku. Zaś rosnące ceny nośników energii sprawiają, że za ogrzewanie naszych mieszkań i domów płacimy coraz więcej. Chcę abyś poznał proste sposoby, które pozwolą poczynić znaczne oszczędności w tej kwestii.

Przedstawione sposoby, to proste i skuteczne rozwiązania na oszczędzanie energii, wykorzystywanej do ogrzanie Twojego domu lub mieszkanie. Ma to również znaczenie ekologiczne, więc pomagamy chronić środowisko naturalne. Możesz zacząć z nich korzystać już dziś bez żadnych kosztów. Policz sam, jakie oszczędności dadzą Ci w skali roku.

Wykorzystaj siłę natury

Wyłącz ogrzewanie w nocy, gdy śpisz lub nie ma Cię w domu. Tym bardziej nie marnuj energii, gdy wyjeżdżasz na kilka dni lub dłużej. W ciągu słonecznego dnia odsłoń żaluzje i zasłony w pokojach z oknami od strony południowej. Wpuść do mieszkania promienie słońca, które ogrzeją pomieszczenia za darmo. Używaj ogrodu zimowego w czasie słonecznych zimowych dni, żeby ogrzać inne pomieszczenia. Otwieraj wtedy drzwi do domu ze swojego ogrodu, a zamykaj je, gdy za oknem pochmurno i ciemno.
Wykorzystaj swoje okna, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczeń bez zbędnego wychładzania pomieszczeń. Nie zostawiaj swoich drzwi wejściowych oraz okien niepotrzebnie otwartych. Ciepło ucieknie, a Ty będziesz musiał ogrzewać mieszkanie na nowo.

Tworzenie strefy ciepła

Używaj drzwi wewnętrznych w Twoim domu lub mieszkaniu, żeby utrzymać strefy ciepła oraz regulować przepływ ciepłego powietrza pomiędzy pomieszczeniami, w których spędzasz najwięcej czasu. Zamknij drzwi, żeby oddzielić ogrzewane i nie ogrzewane pomieszczenia. Ograniczaj w ten sposób obszar, na którym korzystasz z ogrzewania. Wyłącz grzejniki w pomieszczeniach, z których nie korzystasz zbyt często. Nie ma sensu marnować w ten sposób energii.

Programator ogrzewania

W wielu domach jest stanowczo zbyt mało możliwości kontrowania temperatury w pomieszczeniach. Programator ogrzewania to niewielki wydatek, a może przynieść duże korzyści. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy centralne ogrzewanie będzie oddzielone on innych grzejników. Programator pozwoli gospodarzowi domu zapewnić, że bojler będzie dostarczał ciepło w wybranym okresie czasowym w konkretne dni tygodnia oraz pozwoli na osobne sterowanie podgrzewania wody do kąpieli. Dzięki temu rozwiązaniu, szczególnie w okresie letnim, będzie można korzystać z bojlera do podgrzania wody, bez konieczności włączania centralnego ogrzewania.