Raiffeisen Bank na sprzedaż?

Pochodzący z Austrii Raiffeisen Bank International podjął decyzje na mocy, której sprzeda swoje aktywa na niektórych z rynków, również polskim. Głosiły to już plotki z końca zeszłego roku. Austriacki Raiffeisen w celu zwiększenia rezerw kapitałowych, sprzedaje spółki w Polsce i Słowenii oraz bank internetowy Zuno. Jego zasięg sięga Czech i Słowacji. To dość nieoczekiwana decyzja, ponieważ sam bank ma w Polsce dość silną i rozpoznawalną markę. Zaś oferta dla osób fizycznych i przedsiębiorstw jest na tyle konkurencyjna, że w ostatnich latach dość istotnie wzrosła ilość jego klientów.

Planowane ograniczenie działań

Do końca roku bank ma zamiar zmniejszyć aktywa ważone zyskiem. W Rosji ma być to spadek o 20%, na terenie Ukrainy będzie to 30%. Raiffeisen w swych planach założył też optymalizację systemu bankowego na Węgrzech. Co ciekawe planuje ogromne ograniczenie działań w krajach azjatyckich oraz na terenie Stanów Zjednoczonych. W oficjalnym komunikacie Raiffeisen tłumaczy, że podjęte działania są przeprowadzane na tych terenach, ponieważ to właśnie one przynoszą bankowi najmniejsze ekonomicznie wyniki. Bank musi też lokować spore kapitały na wyżej wymienionych obszarach. Logicznym jest, że nie jest to dla Raiffeisena korzystne, a tym bardziej opłacalne.

Polski oddział pod młotek

Spółka przymierza się do sprzedaży polskiej filii Raiffeisen Polbank. Grupa ma zamiar skupić się tylko i wyłącznie na swoich najatrakcyjniejszych obszarach. Jednakże wedle analityków operacja sprzedaży nie nastąpi zbyt szybko. Jest to spowodowane spadającą ceną aktywów bankowych, a także zasobem hipotek we frankach podpisanych z Polankiem. Istotnym faktem jest też, nie pełne zadowolenie z efektów połączenia Raiffeisena i Polbanku.

Jak może wyglądać taka transakcja w Polsce?

pożyczka banknoty finansowanie
stockfoto.com

Zainteresowany kupnem Raiffeisen Polbank, jest przede wszystkim chiński fundusz inwestycyjny Fosun International. Jednakże ofertę kupna spółki złożyło też PZU. Póki co chińska oferta jest „na górze”, jednak pretendentem do polskiej odnogi spółki jest PZU. Oferta Chińczyków może wprowadzić jednak zamęt do planów ubezpieczyciela. Zakładają one utworzenie banku, który sięgnąłby pierwszej piątki, ze względu na aktywa.

Warto przypomnieć, że prawdopodobny kupiec, ma już na koncie umowę przedwstępną, na kupno udziałów w innym banku. Przeprowadzenie transakcji do końca, jest zależne od zgody regulatora rynku oraz urzędu antymonopolowego. Fosun za to może napotkać problemy w drodze uzyskiwania zgody od Komisji Nadzoru Finansowych. Regulator zwykle stawia na inwestorów branżowych. Jednakże zainteresowanie ze strony Chin może też podnieść cenę, jaką wygrana strona będzie musiała zapłacić za Raiffeisen Polbank.