Spadek zatrudnienia w sektorze bankowym

W ostatnich latach rynek opuściło ponad 600 oddziałów banków. Zatrudnienie zmniejszyło się zaś o dwa tysiące osób. Zmniejsza się liczba pracujących w sektorze bankowym i zamykane są kolejne placówki bankowe. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć w dzisiejszym artykule na blogu.

Zamykane są kolejne oddziały

Komisja Nadzoru finansowego przedstawiła dane, z których wynika, że w ubiegłym roku zatrudnionych w sektorze bankowym było 171 tysięcy ludzi. W ostatnich miesiącach liczba oddziałów bankowych uległa zmniejszeniu aż o 170, wśród nich znajdowały się filie i przedstawicielstwa. W skali roku ilość placówek zmniejszyła się o ponad sześćset punktów naziemnych. Liczba zatrudnionych bankowców obniżyła się o dwa tysiące osób. Sieć placówek bankowych wynosi obecnie prawie 14 tys. punktów.

Internet wypiera tradycyjną bankowość

praca w domu laptop biznes finanse kawa
pixabay.com

Czynniki składające się na obniżenie zatrudnienia i zmniejszenie sieci sprzedażowej, są złożone i jest ich wiele. Najważniejszym jest znaczenie samoobsługowych kanałów dostępu, których wykorzytanie wciąż rośnie. Większa liczba klientów wykonuje dyspozycje, wykorzystując system transakcyjny bankowości elektronicznej. Przez to bardzo rzadko odwiedzają oddziały. Banki również przyczyniają się do spadku zatrudnienia udostępniając urządzenia, które mają na celu zmniejszenie obsługi kasowej. Placówki mają coraz więcej wpłatomatów i oczywiście bankomatów.

Nowocześni klienci wymuszają zmiany

Klienci większości banków coraz rzadziej odwiedzają placówki, aby dokonać wpłaty, zlecić przelew czy wykonać jakakolwiek inną operacje bankową. W takim razie niektóre oddziały okazują się zbędne, a utrzymywanie ich nieekonomiczne. Automatycznie zmniejsza się liczba potrzebnych kasjerów bankowych. Obecnie rośnie zapotrzebowanie na programistów, a ich zarobki rosną. Zmniejszenie liczby etatów nie oznacza oszczędzania na pracownikach. Jest to inwestowanie w tych potrzebnych.

Konsolidacja w bankowości oznacza zwolnienia

Kolejnym istotnym czynnikiem są na pewno fuzje. Każdorazowe przejęcia czy połączenia się banków to zwolnienia. Tak samo ma się sprawa likwidacji placówek. Po przeprowadzeniu fuzji siec placówek jest wnikliwie analizowana i zamykane zostają te najmniej rentowne. Jak również takie, które się dublują na małym obszarze. Jednakże spadek liczby zatrudnienia w sektorze bankowym, to nie tylko zwolnienia, ale i rotacja pracowników. Bardzo często zdarza się, że w miejsce osób przechodzących na emeryturę nie są przyjmowane kolejne osoby i miejsce zostaje puste. Ich pracę zastępują systemy informatyczne i transakcyjne.

  • Jaka przyszłość czeka sektor bankowy?
  • Czy maszyny będą w stanie zastąpić człowieka?

Ktoś przecież musi je nadzorować. Na te pytania otrzymamy odpowiedź w następnych latach, wraz z postępem technologicznym.