Czy warto kupić Bitcoin albo inne kryptowaluty w 2021 roku?

Temat inwestowania w kryptowaluty stał się modny w ostatnich miesiącach. Kurs samego Bitcoina wzrósł od marca 2020 o kilkaset procent. Spektakularne stopy zwrotu w krótkim czasie, przyciągnęły świeży kapitał na ten rynek. Czas, więc przyjrzeć się trendowi i zadać sobie kilka istotnych pytań. Czy warto jeszcze kupować Bitcoin i inne kryptowaluty? Czy wzrosty mogą jeszcze potrwać? Czy tak duże wzrosty BTC, ETH (Etherum) i innych altcoinów to pompowanie bańki spekulacyjnej? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania, analizując bieżącą sytuacje i możliwe scenariusze wydarzeń na rynku.

Rynek rozgrzany przez spekulantów i dodruk

Marcowy krach 2020r, wywołany globalną pandemią COVID-19, był przełomowym momentem na rynku kryptowalut. W niepewnym czasie liczyło się tylko posiadanie gotówki. Więc inwestorzy masowo pozbywali się zarówno akcji, surowców, jak i kryptowalut. Wraz z uruchomieniem programów „dodruku gotówki”, przez rządy największych gospodarek, sytuacja się odwróciła. Ryzykowne i spekulacyjne aktywa, zaczęły wracać do łask. Spekulanci rozpoczęli podbijanie kursów, również na rynku kryptowalut.

monety pieniądze oszczędzanie banknoty
pexels.com

Cykle hossy i bessy

Bez wątpienia najlepszy czas na inwestycje jest wtedy, gdy dane aktywo jest mało popularne na rynku. Do tego porusza się w cyklach hossy i bessy, ta jak np. wyceny akcji, surowców, kryptowalut.

Kurs BTC po każdym kilkunastomiesięcznym szczycie wchodził w fazę spadków:

  • Z 1100 USD w listopadzie 2013r do ok. 200 USD w styczniu 2015r.
  • Z 20 tys. USD w grudniu 2017r do 3 tys. USD w grudniu 2018r.
  • Z 13 tys. USD w czerwcu 2019 do ok. 4 tys. USD w marcu 2020r.

Większość pozostałych altcoinów naśladowało ruch Bitcoina. Poruszając się w tych samych cyklach hossy i bessy.

Czy warto teraz inwestować w kryptowaluty?

Powyższe dane dość wyraźnie pokazują powtarzający się trend. Statystycznie najlepszym momentem do zakupów, jest okres, po co najmniej kilkumiesięcznej bessie na rynku. Gdy wyceny kryptowalut spadły o kilkadziesiąt procent, od ostatnich szczytów hossy. Skorelowane z osłabieniem zainteresowania nimi przez inwestorów i spekulantów.
Obecnie mamy sytuację odwrotną. Kurs BTC zaliczył wzrost z 4 tys. USD w marcu 2020r do 61 tys. USD w marcu 2021r. Ponad 1500% aprecjacja wyceny Bitcoina, stawia pod znakiem możliwość kontynuacji hossy. Choć część prognoz mówi o osiągnięciu przez BTC poziomu 100 tys. USD, a nawet wyższych.

notowania świecie japońskie wykres inwestowanie giełda
pexels.com

Moim zdaniem wejście teraz na rynek kryptowalut jest bardzo ryzykowne. Może skończyć się zakupem na górce i stratami, w perspektywie najbliższych kilku-kilkunastu miesięcy. Choć krótkoterminowo, może nas czekać kolejna fala wzrostowa. Spowodowana kolejnym programem stymulacyjnym w USA, którego wartość to ok. 1,9 bln USD. Jeżeli ktoś zdecyduje się zakup BTC albo altcoinów, zalecam dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Kryptowaluty, nie powinny stanowić w nim więcej, niż kilka do kilkunastu procent aktywów.